Parke cilalama işlemi için 3 adım vardır ki bunlar temizleme, zımparalama ve son olarak da cilanın uygulanması.

Parke zeminleri temizlerken sert zeminler için üretilen kimyasal zemin temizleyicilerini kesinlikle kullanmayın. Ekstra olarak parke temizliği için su kullanmak da hem ahşaba hem de cilaya zarar verir. Bu nedenden dolayı parke temizliğinde ahşap zeminler için özel olarak üretilen yüzey temizleyiciler en etkili ve en iyi seçim olacaktır. Parke cilalama işlemine başlamadan hemen önce zemin üzerinde bulunan tozları almak için elektrikli süpürge kullanabilirsiniz. Elektrikli süpürgenin yeterli olmadığı bölgeleri fırçayla temizleyebilirsiniz.

Temizlik işleminin ardından zemindeki lekelerden kurtulmak ve küçük çizikleri yok etmek için zımpara makinesiyle zımparalamak gerekebilir. Parke zımparalama makinelerini yapı marketlerde çeşitli boyutlarda bulmanız mümkündür. Eğer senede 1 ya da 2 defa kullanacağınız zımpara makinesini satın almak istemezseniz bulunduğunuz bölgede parke cilalama hizmetleri veren bir firmayla anlaşarak kiralama yolunu seçebilirsiniz.

Zemin lekelerden kurtarılarak pürüzsüz bir hale getirildikten hemen sonra cilalama işlemine başlayabiliriniz. Parkeyi cilalamak için elinizde iki farklı seçeneğiniz vardır. ilk seçenek daha yoğun kıvamda olan macun şeklinde cilalar diğer bir seçenek ise sıvı ahşap cilalarıdır. Macun parke cilası daha uzun süre dayanıklı olmakla birlikte çıkarılması daha zordur.

Parke cilasını uygulamak zor ve zahmetli bir iştir ve özellikle macun cilaları kullanmak çok uzun bir zaman alabilir. Cilayı sürmeye başlamadan hemen önce tüm yüzeyin tozdan kurtulduğuna ve nemli olmadığına emin olun. Cilayı sürdükten hemen sonra kurumadan üzerinde gezinmeyin ve 2 ya da 3 gün kadar bir süre zeminin kurumasını bekleyin. Cilanın içerisinde uçucu kimyasallar olduğu için uygulama esnasında odanın havalandırılması gerekebilir.

Anasayfa

DİĞER HABER VE YAZILAR